Hamilelikte Yumurta

14 Haziran 2021 0 Comments

Hamilelikte Yumurta, Yumurta protein vitamin ve yağ oranı fazla olan ve faydalı besinlerden biridir. Kadınların diyet yapacaklarında listelerinde muhakkak olması gerekir. Gebelik sırasında anne ve bebek için gerekli olan B kompleksi açısından oldukça zengindir. Yumurtanın buzdolabında muhafaza edilmesinde büyük fayda görülür. Aksi halde bayat olabilir.

Hamilelikte Yumurtanın FaydalarıProtein: Yumurta hamilelikte kesinlikle yenmesi gereken aynı zamanda bol vitaminli ve faydalı olan gıdalardan bir tanesidir. Ancak gün içerisinde iki yumurtanın dışında fazla yumurta tüketilmemelidir. Kolayca temin edilebilen ve bütçenin her türlü yetebileceği bir gıdadır.

Beyin Gelişimi İçin Yumurta: Yumurta hamilelik süresince yendiği zaman bebeğin beyin gelişimi açısından fazlası ile faydalıdır bebek için ve beyin gelişimi için önemli olan kolin ve omega 3 yüklüdür. Bunlar beyin de olabilecek olumsuzlukları önlemeye yardımcı olur.

Kolesterol: Hamile kadınlarda genel olarak görülebilecek olan bu hastalık varsa eğer yumurta günde 1-2 kez tüketilir. Ancak yüksekse bu rahatsızlık bunun için yumurta sarısından uzak durulmalıdır.

Kalori: Günlük Kalori İhtiyacımız 2000 olarak bilinir. Hamilelikte bu artmalıdır. 200 300 kalori fazla olmalıdır. Bir yumurta içerisinde bulunan kalori sayısı 70 dir. Hamilelik esnasın bu tür gıdalarla beslenilmeli sağlıksız besinlerden uzak durulmalıdır yumurtaya eş değer olan besinlerden bazıları da süt yoğurt kuru yemiş gibi besleyici gıdalardır.

Hamilelikte Yumurta Nasıl Tüketilmelidir?Hamile kadınlar yumurtayı kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketmemelidirler. Tam pişmiş yumurta ve ya yağda kızartılmış olan yumurta hamileler için ideal yeme şeklidir aksi halde ishal olmaya kusmaya mide bozukluklarına ve hatta erken doğuma bile yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir